PKK’da İtalyan silahları olabilir

.İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema, terör örgütü PKK'nın elinde İtalyan silahları olabileceğini çünkü İtalya'nın bir dönem Irak'a silah sattığını söyledi.

İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema, PKK'nın elinde İtalyan silahları olabileceğini çünkü İtalya'nın bir dönem Irak'a silah sattığını söyledi. D'Alema, 1998 yılında İtalya Başbakanıyken terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ı Türkiye'ye iade etmediği için kendini suçlu hissetmediğini çünkü İtalyan anayasasının, idam cezası olan bir ülkeye iadeye izin vermediğini ifade etti.

Son dönemde gerek sivil gerekse askeri hedeflere saldırılarını arttıran PKK'nın elinde İtalyan yapımı mayınlar olduğu eleştirilerinin hatırlatılması üzerine D'Alema, "Kullanılan silahların bazıların İtalyan yapımı olması mümkündür çünkü Irak'a yıllardan beri satılan silahlar var. İtalya bir dönem silah da üretmiştir. Irak'a giden silahlar olmuştur. İtalyan malı silahların orada olması mümkündür" dedi.

D'Alema ancak bu satışların son yıllarda yapılmış olmasına ihtimal vermediğini çünkü çok uzun yıllardan beri, satışı yapılan silahların terör örgütlerine ya da savaş halinde olan ülkelere satılmaması yönünde çok ciddi kontroller yapıldığını söyledi.

"ÖCALAN'I İADE ETMEDİĞİM İÇİN SUÇLU HİSSETMİYORUM"

D'Alema, 1998 yılında dönemin İtalya Başbakanıyken, Roma'da tutulan terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ı Türkiye'ye iade etmemesinin hatırlatılması üzerine de "1998'de Öcalan, Roma'da Alman adliyesinin talebi üzerine tutuklandı ancak Almanlar daha sonra iade haklarını kullanmaktan vazgeçti" dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı, "O dönem Öcalan'ı Türkiye'ye iade etmemiz mümkün değildi çünkü Anayasamıza göre idam cezasının bulunduğu ülkelere ne olursa olsun hükümlünün iadesi mümkün değildir. İtalyan Anayasasının hükümlerine uyduğum için kendimi suçlu hissetmiyorum. Anayasa hükümlerinde her siyasinin anayasaya uyma zorunluluğu var" diye konuştu.

D'Alema, Türkiye'nin bu olaydan birkaç yıl sonra idam cezasını kaldırmasının kendisine mutluluk verdiğini söyledi.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !